אדריכלות

אדריכלות, או בלעז – ארכיטקטורה – היא מקצוע מיוחד, שכן היא שילוב של אמנות ומדע. אדריכלות במיטבה היא אמנות של עיצוב והנדסת בניין, המשלבת גם נתונים של נוף, סביבה, אקלים ומזג אוויר, תרבות, הנדסת אנוש, בטיחות (גם אם יש צורך בהדרכות בטיחות בעבודה) וטכנולוגיה. מסיבה זו לימודי האדריכלות הם תובעניים ביותר, ותנאי הקבלה קשים למדי: נוסף על תעודת בגרות מלאה, כולל לימודי פיזיקה, נדרשים המועמדים להציג גם ציון פסיכומטרי גבוה ותיק עבודות איכותי, שיעידו שיש להם נטייה וחשיבה שמתאימות לתחום. אדריכל טוב חייב להיות יצירתי, בעל תושייה, בעל חוש אסתטי מפותח, בעל תפיסה מרחבית טובה ובעל התמדה וכושר תכנון – הרי עליו להוציא לפועל פרויקטים הנמשכים שנים, וללוותם לגמר תוך הקפדה על כל פרט ופרט בביצוע.

לימודי האדריכלות כוללים פן תאורטי ופן מעשי. התאוריה כוללת, בין היתר, היסטוריה של אמנות ואדריכלות, שיטות בנייה, גישות לשילוב מבנים בנוף ובסביבה ולימודים מדעיים שונים. הלימודים המעשיים כוללים תכנון, עיצוב, שרטוט ובניית מודלים. כמו בכל תחום לימודי ממקצועות העיצוב, גם באדריכלות מתבקשים התלמידים להציג בעבודותיהם חשיבה כוללת של התמקדות בנושא, בתמה או ברעיון, עיצובו והוצאתו אל הפועל תוך כדי שמירה על העקרונות התיאורטיים והפילוסופיים המנחים אותם ושימוש במגוון כלי עבודה הנלמד.

בוגרי לימודי אדריכלות צריכים לעבוד כמתמחים כמה שנים לפני שיוכלו להתחיל לעבוד כאדריכלים הלכה למעשה. במהלך ההתמחות לומדים האדריכלים הטריים לא רק כיצד להוציא אל הפועל פרויקט בנייה, משלב התכנון והעיצוב ועד שלב הבנייה והגימורים, אלא הם רוכשים גם כלים להתמודד עם עולם האדריכלות: לומדים את חוקי המשחק, מכירים את השחקנים הראשיים (החברות הגדולות בשטח, האדריכלים המובילים בעולם) ואפילו מתוודעים לפוליטיקה של תחום זה – מהכרת מוסדות כמו טאבו ועיריות ועד התנהלות מול הלקוחות והעמיתים.

אדריכל טרי יכול לבחור בקריירה כעצמאי או כשכיר, ובתחום האדריכלות המעניין ביותר בעיניו. רבים מתחילים את לימודיהם במחשבה שירצו לעצב בתים פרטיים, אך מקץ כך וכך שנות לימודים והכרת התחומים השונים בוחרים דווקא לעצב מבני ציבור או רבי קומות, לעבוד בבינוי ערים, באדריכלות נוף, בעיצוב פנים או בתחומים רבים אחרים הקשורים באדריכלות או משיקים לה.

היכנסו לאתר enigma-group.co.il לפרטים